Biografia

 1234   Ryszard Brączek kompozytor,autor tekstów, gitarzysta urodził się 8 pażdziernika 1956 roku w Krakowie. Ukonczył XVI LO im. K.K.Baczyńskiego, dla którego w późniejszych latach skomponował hymn. Studiował Bibliotekoznawstwo na Uniwersutecie Jagiellońskim. Grę na gitarze rozpoczął jeszcze w czasach szkoly podstawowej, w latach 70 XX w. ...

W roku 1985 grupa entuzjastów założyła kabaret słowno-muzyczny "Galicja". Wsród nich znajdował się Ryszard Brączek, który był odpowiedzialny za ową warstwę muzyczną . Do współpracy zaproszono Lidię Jazgar, która swym głosem uświetniała występy. Występowali w tej formie około 2 lat mi.in. w "Klubie pod Jaszczurami". Po rozpadzie kabaretu Ryszard wraz z Lidią postanowili kontynuować współpracę jako zespół muzyczny "Galicja". Tym razem Ryszard stał się odpowiedzialny nie tylko za komponowanie muzyki, ale też za pisanie tekstów piosenek..


W 1992 roku zespół został laureatem Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i jedynej w historii tego festiwalu Nagrody Specjalnej "Piwnicy pod Baranami". Przez wiele kolejnych lat to właśnie "Piwnica pod Baranami" była miejscem szczególnie ważnym dla GALICJI. Tutaj pod opieką Piotra Skrzyneckiego i dzięki możliwości współpracy z wieloma wybitnymi artystami zespół rozwinął artystyczne skrzydła. Występował tutaj regularnie od od 1991 do 1997 roku w różnym składzie , ale oczywiście niezmienne jako trzon zespołu Ryszard i Lidia. W późniejszym okresie coraz rzadziej, a obecnie kilka koncertów rocznie. W 1995 roku powołano do życia "Galicyjskie wieczory z piosenką", które odbywały się raz w miesiącu przez 11 lat, w tym 2 lata w TVKraków.


Zespół istnieje do dziś,koncertuje z powodzeniem w kraju i za granicą, a niedawno obchodził 30 lecie działalności. Wydał wiele płyt, na których zaśpiewali tacy artyści jak Andrzej Sikorowski, Jacek Wójcicki,Mateusz Ziółko, Mietek Szcześniak czy Przemysław Branny. Zagrali na nich również genialni gitarzyści: Jacek Królik, Maciek Mąka; pianista Piotr Wyleżoł; basista Robert Kubiszyn i wielu innych świetnych muzyków, ktorych nie sposób wyliczyć.


Od wielu lat "całkiem" stały skład zespołu stanowią: multiinstrumentalista oraz kompozytor muzyki filmowej Michał Woźniak; basista Rafał "Dykta" Mazur; gitarzysta Michał Gąsiorowski, perkusista Tomasz Grochot; oczywiście niezmiennie Ryszard Brączek i Lidia Jazgar.

Muzyka "Galicji" to autorskie propozycje, wsparte także tekstami zaprzyjaźnionych poetów, zawarte w 11 wydawnictwach płytowych (8CD,2DVD oraz muzyczna książka z płytą CD dla dzieci małych i dużych z gościnnym udziałem Anny Dymnej). Piosenki Galicji znajdują sie również na wielu kompilacjach płytowych...


Ryszard Brączek jako odpowiedzialny "rodzic"-współtwórca zespołu Galicja, do dziś pozostaje z nim związany, a wręcz stanowi jego synonim. Nie przeszkadza mu to jednak współpracować z innymi artystami i realizowaniu wielu muzycznych projektów takich jak tworzenie muzyki teatralnej i filmowej czy muzyki związanej z sakrum.